top of page

Nekoliko savijeta kako tražiti posao

Traženje posla je također posao za sebe. I to vrlo težak posao. To nije 'usputna aktivnost', već zahtjeva potpun angažman, puno radno vrijeme, punu koncentraciju i mnogo truda. Prvi korak koji trebate uraditi kada se odlučite tražiti posao jeste da napravite listu poslova koje želite raditi i smatrate najboljim za vas, a za koje posjedujete kapacitete. Nakon što napravite tu listu drugi korak jeste da uradite još jednu listu, listu aktivnosti koje planirate poduzeti u potrazi za poslom. Nakon što uradite listu aktivnosti, treći korak jeste da te aktivnosti poredate hronološkim redom. To ćete najbolje uraditi ukoliko napravite vremenski plan aktivnosti kada i koliko dugo vremena ćete provesti u provedbi određene aktivnosti koju ste naveli u vašoj listi aktivnstI. Plan aktivnosti napravite tako da svaki dan provedete puno radno vrijeme (8 sati) u provođenju vašeg plana i smišljanju novih načina pronalaska željenog posla. Odredite svoje "radno vrijeme i radno mjesto". Za radno mjesto možete odabrati bilo koji kutak  vašeg doma u kojem se osjećate ugodno. Uvijek na vašem "radnom mjestu" prilagođavajte vaš CV poslodavcima, pripremajte Motivaciona pisma, ahivirajte poslane molbe i dr. I nezaboravite nagraditi sebe za svaki mali uspjeh u ostvarenju plana.


Kada se odlučite aktivno posvetiti traženju posla vrlo je važno da razmislite koja znanja, vještine i iskustva posjedujete. To ćete najbolje učiniti ukoliko razmislite šta ste to naučili i koje ste vještine i iskustva stekli i usvojili:
• kroz dosadašnje obrazovanje,
• na dosadašnjim radnim mjestima ili volonterskim angažmanima,
• kroz učešće na različitim edukacijama i kursevima ( treninzi, razmjene, seminari, strani jezici, informatika, vozački ispit i sl.),

• baveći se različitim hobijima i/ili sportskim aktivnostima.



INFORMIRANJE O SLOBODNIM RADNIM MJESTIMA

Nikada ne znate gdje možete pronaći informaciju koja može biti ključ za vaš novi posao. Iako postoje neki od medija koji se najčešće koriste pri pretraživanju oglasa za posao, poput interneta i novina, ponekada se oglasi za posao nalaze i na stubovima rasvjete, zalijepljeni na izloge, autobuske stanice i slično. To su najčeće oglasi za honorarne poslove, koji vam mogu dobro doći da zaradite novac za džeparac dok ne dobijete "pravi" posao.

Međutim, u nastavku ćemo se pozabaviti medijima kojim se poslodavci najčešće koriste kada se odluče objaviti oglas za slobodno radno mjesto. Najčešći mediji preko kojih poslodavci vrše objavljivanje oglasa za posao su internet, novine i zavodi za zapošljavanje - biro.

Internet
Internet je jedan od najboljih alata za pronalazak posla. Na Internetu ćete, danas, naći oglase za više slobodnih radnih mjesta nego u svim dnevnim novinama zajedno. Odlična stvar kod interneta kao alata za traženje posla je što na većini web siteova možete ostaviti svoju biografiju u bazi podataka. Međutim, nemojte se pouzdati da će veliki broj poslodavaca istraživati internet i čitati biografije koje su postavljene na različite web stranice. Upamtite, vi ste ti kojima treba posao i vi ste ti koji nudite svoje kapacitete kako biste zauzvrat zaradili platu.

 

Neke od najposjećenijih web portala na kojima se objavljuju oglasi za posao su:



 

 

 

 

Pretražujte oglase i preko googla utipkavajući različite pojmove za koje smatrate da mogu biti korisni u vašoj potrazi za poslom. Također, ako želite posao u određenoj firmi provjerite njihovu web stranicu i ako uvidite da se stranica redovno ažurira pratite dešavanja na njoj jer na taj način dobit ćete uvid u tokove firme i vrlo vjerovatno vidjet ćete i oglase za posao kada ih ista objavi. 

Pronađite i grupe na društvenim mrežama na kojima se objavljuju oglasi za posao i pratite ih. Na svim stranicama koje objavljuju oglase za posao, ukoliko postoji mogućnost, prijavite se za newsletter.

Novine

Jako je važno imati svježe informacije o otvorenim radnim mjestima, jer ne želite da vaša prijava stigne među zadnjima, kada je poslodavac već izdvojio nekoliko interesantnih kandidata. Stoga, kada se prijavljujete na oglas za posao, uradite to što prije. Iako internet dobija sve više na značaju kao medij za prenos informacija, u Bosni i Hercegovini novine još uvijek imaju vrlo važnu ulogu u tome. Stoga, pored ostalih informacija koje novine nude u svom sadržaju jako često možete pronaći i oglase za posao. U novinama oglase za posao možete pronaći na određenim stranicama predviđenim za reklame i oglašavanje, ali i u rubrikama besplatnih oglasa. Ako nemate mogućnost da kupite novine svaki dan u većini kafića danas možete besplatno prelistati novine. Stoga, kada izađete na kafu sa prijateljima, nemojte da vam bude mrsko izdvojiti 15 minuta da prelistate novine i pogledate oglase za posao. Ukoliko vam se neki od oglasa učini interesantan zabilježite sebi osnovne informacije ili jednostavno uslikajte oglas i kod kuće, na svom "radnom mjestu" detaljno isčitajte o čemu se radi.



Služba za zapošljavanje

Iako se može desiti da dobijete poziv od Biroa za zapošljavanje kako bi vas obavijestili o određenom, slobodnom radnom mjestu i pozovu vas da odete na intervju kod određenog poslodavca za posao, puno sigurniji način da prikupite informacije o oglasima za posao jeste da pratite stranicu Zavoda za zapošljavanje jer niko ne zna bolje koja su tačno vaša interesovanja od vas samih. U Bosni i Hercegovini postoje dvije vrste zavoda za zapošljavanje: zavodi za zapošljavanje na nivou entiteta i zavodi za zapošljavanje na nivou kantona. Većina njih imaja svoje službene web portale preko kojih  možete pratiti aktualne oglase. 

Jako je bitno da se svakodnevno informirate o slobodnim radnim mjestima, da razgovarate sa prijateljima, poznanicima i pokušate saznati kakva je situacija u kompanijama u kojima oni rade. Možda baš njihovi poslodavci trebaju novog radnika sa vašim znanjima i vještinama.

Javljajte se na svaki poziv za novo radno mjesto bez obzira što vam se čini da nemate izgleda jer je najbitnije ostati uporan i pozitivan, jer drugačije nećete ni naći željeni posao.



INFORMISANJE O SEMINARIMA, EDUKACIJAMA, TRENINZIMA, STIPENDIJAMA

Također, slobodno vrijeme dok ste nezaposleni koristite za profesionalno usavršavanje i sticanje dodatnih znanja i vještina kroz različite aktivnosti, kurseve i putovanja. Nepropuštajte priliku prijaviti se na svaku besplatnu edukaciju koju pronađete na internetu. Nikada ne znate kako će vam isksutvo koje steknete na tim edukacijama koristiti u budućnosti. Neformalne edukacije obično nisu kao edukacije na koje ste navikli u školi, stoga ne propuštajte priliku naučiti nešto novo i dobro se zabaviti jer važno je  raditi na svom ličnom usavršavanju kako bi bili što spremniji za novo radno mjesto. Kako biste pronašli oglase za edukacije najbolje je da pretražujete internet stranice na kojima se objavljuju stipendije poput:




Ovo su samo neki od primjera web stranica  na kojima možete potražiti željene informacije o edukacijama, seminarima, stipendijama i slično. Neke od njih također objavljuju i oglase za posao.

Također, pretražujte  informacije koje vas zanimaju  i preko pretraživača, poput                          .U pretraživač utipkajte ključne riječi poput "edukacije i treninzi NVO", "besplatni seminari", "education", "scholarship" i sl. i pretražujte različite stranice. Nikada ne znate gdje možete pronaći korisne informacije.​

Korisni linkovi

bottom of page