top of page
CV (Curriculum vitae)

Curriculum vitae (CV), engl. Resume odnosno biografija jeste ono što šaljete kada želite konkurisati za neki posao, aplicirati za stipendiju, seminar, konferenciju, ljetnu školu i sl. CV ili biografija jeste obavezni dio prijave i za posao. Njegova svrha je da predstavi vas i vaše stručne kvalifikacije potencijalnom poslodavcu. CV je dokument koji ima jasnu namjenu i da biste dobro napisali svoj CV to ne smijete zanemariti. Kao što je lična karta vaš osnovni identifikacioni dokument tako je CV  vaš „identifikacijski list“ koji predstavlja vaše obrazovanje, vještine i sposobnosti. On se sastoji od nekoliko dijelova koji imaju svrhu predstaviti vas, vaše obrazovanje i iskustvo nekome ko vas apsolutno ne poznaje, ali je zainteresovan za vaše kapacitete i potencijale. Biografija vas treba predstaviti u najboljem svijetlu, na koncizan i dobro strukturiran način. Uostalom, CV je obično od presudnog značaja da li ćete biti pozvani na intervju ili ne.
Stoga pisanju CV-a treba ozbiljno pristupiti. Odvojite vrijeme samo za to i ne brzajte. Sastavljanje CV-a shvatite kao vaš glavni posao, prvi veliki korak koji vas vodi ka željenom zaposlenju ili stipendiji. Ne pomišljajte da vaš CV niko neće čitati i da se on šalje „reda radi". Kada se prijavljujete za posao, stipendiju, seminar, ljetnu školu i sl. dokumenti koje ste poslali, a najviše CV, „govore" umjesto vas, zastupaju vas i ukoliko to ne učine na prihvatljiv način teško da ćete dobiti poziv za intervju i priliku da detaljnije predstavite sebe. Tu nema popravnog i ne očekujte da će vaše greške naići na razumjevanje.
Najveći broj poslodavaca vrši selekciju kandidata najprije na osnovu pristiglih CV-a. To je vaša prva i jedina šansa da skrenete pažnju potencijalnog poslodavca na sebe i da se on zainteresuje da zaposli baš vas. Da biste bili prepoznati kao ozbiljan kandidat nije dovoljno da imate samo tražene kvalifikacije, već i da ih u najboljem mogućem svjetlu predstavite nekome ko Vas uopšte ne poznaje.

CV ima svoje osnovne forme i ne pruža puno prostora za kreativnost, kao naprimjer, Motivaciono pismo. Međutim, svoju kreativnost možete ispoljiti koristeći različite boje linija i slova, kao i fontove. Međutim, ne pretjerujte jer vaš CV ne treba biti zadnji krik kiča, nego ozbiljan, profesionalan i poslovan dokument. Vaš CV treba da ima maksimalno dvije stranice iako je to ponekad nemoguće i uvijek postoje situacije u kojima možete napraviti iznimku, međutim ako aplicirate za posao potrudite se da vaš CV uistinu nema više od dvije stranice. 

Danas se najčešće upotrebljava tzv. europski format izrada CV-a (ako želite preuzeti europski format kliknite na pojam "europski format").  Postoje i drugi formati koji su također usvojeni i koriste se pri izradi CV-a. Različite formate CV-a možete pogledati na ovdje. Ako nas pitate, mi preporučujemo europski format CV-a. 

Međutim svi formati CV-a sastoje se od istih dijelova, a to su:



1. Osobni podaci: ime i prezime, adresa, telefonski broj, broj mobitela i e-mail adresa. Oni moraju biti vidljivo istaknuti i točni. U tom dijelu, sa desne strane, možete staviti svoju fotografiju. Svrha unošenja fotografije je da, nakon intervjua, poslodavac lakše poveže utisak iz CV-a sa utiskom sa intervjua, naročito ukoliko je prije i poslije vas imao mnogo kandidata. Fotografija treba biti manjih dimenzija, sličnih fotografiji iz lične karte (osim ako je zbog prirode pozicije u oglasu naznačeno drugačije).



2. Radno iskustvo: Navedite svoja prethodna radna iskustva, sa punim nazivom kompanije, adresa i kontakt telefon i e-mail. Takođe je potrebno navesti i period u kojem ste radili i opis posla. Zapmtite da dobivate dodatne bodove ukoliko priložite i pismo preporuke od prethodnog poslodavca ili, ukoliko aplicirate za stipendiju od vaših ranijih profesora.


3. Obrazovanje: Navedite koju srednju školu ste završili, od kada do kada ste je pohađali, koju diplomu posjedujete. Prosjek u srednjoj školi naglasite samo ukoliko je dobar i ukoliko nemate završen fakultet. Ukoliko ste završili fakultet, navedite naziv fakulteta, mjesto gde ste studirali, od kada do kada ste studirali, kada i gdje ste diplomirali. 

4. Dodatno obrazovanje: Navedite i koje ste kurseve završili, jeste li pohađali ljetne škole i seminare, edukacije i sl.

5. Dodatna znanja i vještine:  Ovim podacima sebe predstavljate kao osobu koja preuzima inicijativu i spremna je izboriti se za dobro obrazovanje, praktično iskustvo, kao osobu spremnu da uči i usavršava se. Navedite sve jezike kojima se služite, sa naznakom koliko dobro poznajete taj jezik (početni nivo, srednji nivo, napredni nivo, tečno znanje pisanja, čitanja i konverzacije). Također, navedite ukoliko imate završen neki kurs jezika i diplomu. Služenje računarom - napišite sve programe koje znate koristiti, uključujući služenje Internetom, i odredite nivo svog znanja (početni, srednji, napredni  nivo). Također, u ovom odjeljku navedite imate li položen vozački ispit.


6. Nagrade i priznanja: Ako ste dobili neku nagradu ili priznanje za svoj rad, izdvojite to u zaseban odjeljak. Ove informacije su ono što vas razdvaja od drugih kandidata. Navedite stipendije koje ste dobili, nagrade koje ste osvojili, natjecanja na kojima ste sudjelovali.

7. Interesi i aktivnosti: Recite nešto više o sebi – što Vas zanima, čime se bavite u slobodno vrijeme, jeste li član nekog udruženja. Ukoliko vam CV djeluje previše hladno i profesionalno, možete ga osvežiti dijelom o hobijima. Hobiji i ostale aktivnosti predstavljaju vas i kao osobu koja, uz rad, zna uskladiti i zabavu u svom životu.


8. Preporuke: Poželjno je da navedete imena svojih bivših poslodavaca ili nastavnika koji mogu posvjedočiti da ste dobro radili svoj posao ili uspješno studirali.


CV mora biti bez gramatičkih i pravopisnih grešaka, sve informacije moraju biti tačne, ne smije biti predug i treba sadržavati samo relevantne informacije, te mora da bude pregledan i struktuiran.
Ako na osnovu CV-ja i prijave budete pozvani na intervju, osnova za ovaj razgovor će najčešće biti upravo vaš CV. Zato morate znati što se napisali u njemu te biti spremni da date dodatna objašnjena o podacima koje ste naveli. 

 

Linkovi sa primjerima CV (Curriculum vitae):

www.zivotopiscv.com

www.hzz.hr/default.aspx?id=4221

www.moj-posao.net/Vijest/29415/Primjeri-zivotopisa/59

www.savjetnica.com/primjeri-zivotopisa-za-posao/

www.prospects.ac.uk/example_cvs.htm



MOTIVACIONO PISMO

Uz biografiju se gotovo uvijek prilaže i Motivaciono pismo, odnosno molba u kojoj se direktno obraćamo određenom poslodavcu, dajući kratke informacije o sebi i razloge prijave baš za taj posao. Prilažemo je čak i ako nije naznačeno da je potrebna. Motivaciono pismo pruža priliku da se daje individualni pečat biografiji i da iskažete svoje specifičnosti. Molba je vrlo kratka, obično nije duža od jedne stranice (200-250 riječi), a njen cilj je da uvede poslodavca u vašu biografiju, da ukaže na aktivnosti i karakteristike koje su od posebnog značaja za prijavu. Cilj molbe je da odgovori na pitanje poslodavca: Zašto bi trebao zaposliti upravo vas? Na koji način ova osoba može doprinijeti kompaniji? Kako vidimo, njegova uloga je ubjeđivačka, (treba da uvjeri), ali stil treba biti formalan. Osnovni elementi moraju sadržavati osobne podatke pošiljaoca (ime i prezime, adresu, kontakt informacije) kao i podatke kome se šalje pismo (ime i adresa primaoca odnosno organizacije ili firme kojoj se šalje). U sadržaju aplikant treba da istakne individualne i dodatne vještine (stečena znanja, praktična iskustva, dodatne edukacije, volonterski rad i sl.) koje ga kvalifikuju za posao, kao i razloge prijave. Završava s dodatnim napomenama ili zaključkom i na koncu prikladnim pozdravom i potpisom aplikanta. Motivaciono pismo je dokument u kome trebate navesti što više ličnih podataka  o vama, ali i što manje informacija koje su navedene u CV-u. Motivaciono pismo treba da pokaže ko ste, šta znate i možete i šta želite. Vaše pismo mora biti usklađeno sa vašom biografijom i personalnim ciljevima. Motivaciono pismo je, također prostor da navedete ciljeve koji vas motivišu da konkurišete upravo za taj program. Kada članovi Selekcione komisije čitaju vaše pismo očekuju da u njemu prepoznaju usklađenost između vaših ciljeva i ciljeve samog programa inače vas neće prepoznati kao potencijalnog radnika. Međutim, nikada nemojte izmišljati stvari u vašem Motivacionom pismu samo da biste se svidjeli komisiji, jer prije ili kasnije će vas otkriti.

Kroz Motivaciono pismo trebate istaći aspekte Vašeg rada i sposobnosti koju mogu biti dodatak vašoj biografiji. Osim što se predaje uz Vašu biografiju (CV) kada se prijavljujete za posao, Motivaciono pismo se može koristi i u akademske svrhe prilikom apliciranja na programe stipendiranja ukoliko se zahtjeva. 

Prije nego počnete pisati vaše prvo Motivaciono pismo razmislite malo o sebi, koji su vaši ciljevi, vaša znanja i vještine. Pretražujte internet, informišite se o znanjima i vještinama koje se očekuju na radnom mjestu za koje aplicirate. Također, provjerite i cilj firme za koju aplicirate, koja je njena misija, vizija, način poslovanja. Pokušajte u vašoj glavi posložiti kockice i naći poveznicu između ovih elemenata.



STRUKTURA MOTIVACIONOG PISMA

Motivaciono pismo ima izgled pisma i prilično strogu strukturu pisanja: vaša adresa i kontakt informacije dolaze ispod vašeg imena, u desnom gornjem kutu stranice. Ispod toga, sa lijeve strane, napišite ime osobe kojoj se obraćate, kao i njenu funkciju i kompaniju u kojoj radi. Ukoliko nemate ime kontakt osobe, pismo adresirajte samo na kompaniju. Ako znate ime osobe kojoj pišete, počnite sa "Poštovani gospodine ili gospođo/gospođice". U ovom slučaju treba završiti pismo pozdravom "Sa poštovanjem,". Ukoliko ne znate ime kontakt osobe počnite sa "Poštovani/Poštovana,"

Stuktura sadržaja – Idealna molba ne treba imati više od četiri odlomka. U prvom paragrafu Motivacionog pisma navedite poziciju za koju aplicirate i način na koji ste saznali za oglas.

Drugi paragraf možete početi tako što ćete navesti svoje ciljeve. Počnite od činjenica - srednje škole, šta i gdje ste završili i kako se to može uklopiti u program.  Nabrojte vještine i kvalifikacije koje vas čine pravom osobom za poziciju za koju se prijavljujete. Ukoliko imate vaš dugoročni plan, a on odgovara ciljevima kompanije, ovo je savršeno mjesto da ga navedete.  

U trećem paragrafu trebate istaći razloge zašto želite taj posao ili program stipendiranja. U ovom paragrafu je važno naglasiti elemente koji će ostaviti utisak da će vaš rad doprinijeti kompaniji ili opravdati stipendiranje.

U četvrtom paragrafu možete naznčiti napomene ili važne zaključke. Posljednji odlomak naglašava da ste voljni da poslodavcu detaljnije objasnite i pokažete svoje kvalitete prilikom intervjua.



Na kraju molbe navedite mjesto i datum pisanja. Ispod toga potrebno je navesti koje dokumente prilažete uz prijavu. Ukoliko šaljete samo biografiju, dovoljno je da to spomenete u samom tekstu molbe. Ukoliko prijavu šaljete poštom, odštampajte je na bijelom papiru A4, isto kao i vašu biografiju i stavite u bijelu kovertu.

Struktura Motivacionog pisma nije tako komplikovana i to ne bi trebalo da vas mnogo brine. Niko neće od vas očekivati da zadovoljite određenu formu pisanja, kao što se to očekuje prilikom pisanja CV-a. Pišite jasno i logično, nemojte pretjerivati navodeći svoje ciljeve. Male laži jesu dozvoljene, ali vi ste ipak tek završili srednju školu i niko od vas ne očekuje listu visoko postavljenih ciljeva.

 

Linkovi sa primjerima Motivacionog pisma:

www.fzzz.ba/savjeti-kako/propratno-pismo-etiri-primjera?Itemid=54

www.motivacionopismo.com

www.nadjiposao.rs/saveti/2012/08/primeri-motivacionog-pisma

www.stipendije.ba/stranica/kako-napisati-motivaciono-pismo



Korisni linkovi

bottom of page